sobota, 7 marca 2009

Sensible Soccer

SENSIBLE SOCCER

Producent: Sensible Games
Rok wydania: 1992
Platforma: Amiga, Atari ST, SNES, Game Boy, Sega Mega Drive, Atari Jagura, Sega Mega CD, Sega Master System, Sega Game Gear, Amiga CD-32, PC, Playstation, Playstation 2, Java, X-box, X-box 360.Sensible Soccer to, bez dwóch zdań, matka chrzestna wszystkich wirtualnych kopanek. Wszystko zaczęło się w roku 1992 kiedy pierwsza gierka z tej serii ujrzała światło dzienne. Od tamtej pory ukazało się już kilkanaście wersji gry na wszystkie możliwe platformy. Już w 1992 roku gra nie powalała grafiką, jednak ma tuzin innych atutów, które sprawiają, że nawet w dobie konsol trzeciej generacji i HD wciąż jest w stanie konkurować z Fifą i PES.

Prostota i grywalność - w tych dwóch słowach zamyka się cała magia i kult Sensible. Gra oferuje niezliczoną ilość drużyn klubowych, od najbardziej znanych firm jak Manchester United czy AC Milan, aż po drużyny z Albanii czy Islandii, do tego oczywiście wszystkie możliwe reprezentacje i niewyobrażalna liczba rozmaitych pucharów do zdobycia. Sterowanie ogranicza się do strzałek i dwóch przycisków (chociaż na dobrą sprawę używa się jednego), co nie zmienia faktu, że gra wcale nie jest uboga w rozmaite zagrania i techniki piłkarskie. Gracz może zdobyć gola na sto różnych sposobów lub też dopracować do perfekcji jeden z nich i do upadłego strzelać według schematu.

Sensible World of Soccer


Koronny tryb rozgrywki stanowi "Kariera", która pozwala wcielić się w managera wybranej drużyny. Dzięki temu gracz może decydować o transferach, taktyce, ustawieniu itp. Tryb kariery jest nie skończony, można grać ulubioną drużyną, aż zdobędzie się wszystko co jest do zdobycia, a następnie zmienić barwy klubowe lub objąć reprezentację kraju. Do tego wszystkiego dochodzi naturalnie genialny w swojej prostocie tryb multiplayer. By zmierzyć się z kolegą wystarczy jeden komputer i jedna klawiatura (dzięki odpowiedniemu patch'owi). Nie ma co ukrywać, że razem z Chamem spędziliśmy długie godzinny przycinając w SWOS (Sensible World of Soccer) i nawet przez myśl nam nie przeszło by zamienić tę grę na PES czy Fifę.

Sensible Soccer 98


Najlepszą grą serii jest zdecydowanie Sensible World of Soccer 95/96 wydana w 1995 roku. Rozmaici programiści co jakiś czas podejmują się próby odświeżenia tamtej i przeniesienia jej w trzeci wymiar, jednak z reguły kończy się na głośnych zapowiedziach. W 1998 roku na rynku pojawił się tytuł Sensible Soccer 98, który nęcił fanów powtórkami 3D. Szybko okazało się, że gra nijak ma się do kultowej wersji z przed trzech lat. Podobnie było w przypadku, bardzo długo oczekiwanej, Sensible Soccer 2006. Miało to być przeniesienie SWOSa w 3D z zachowaniem jego niesamowitej grywalności, niestety wyszła z tego jakaś popierdułka.

Sensible Soccer 2006


http://www.swos.pl/ - polskie centrum Sensible Soccer

POBIERZ SENSIBLE SOCCER - polecamy wersję "Frankenstein", znajdziecie tutaj również patch do konfiguracji klawiatury umożliwiający granie we dwóch.

Sensible Soccer 95/96 otrzymał w, nieistniejącym już acz niezwykle prestiżowym swego czasu, magazynie "Amiga Power" notę 96% (max. 100%), była to najwyższa ocena w historii tego pisma.

krotkapila@gmail.com

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

21-22 sierpnia 2010, Wrocław - oficjalne Mistrzostwa Świata SENSIBLE WORLD OF SOCCER
www.sensiblesoccer.info/forum/index.php?board=18.0
www.youtube.com/watch?v=v9rcLtcD5LU

Anonimowy pisze...

21-22 sierpnia 2010, Wrocław - oficjalne Mistrzostwa Świata SENSIBLE WORLD OF SOCCER
http://www.sensiblesoccer.info/forum/index.php?topic=15790.0
www.youtube.com/watch?v=v9rcLtcD5LU