czwartek, 19 marca 2009

Actua Soccer


ACTUA SOCCER

Producent: Gremlin Interactive

Rok wydania: 1995

Platforma: PC, Playstation

Na dobry początek INTRO z Actua Soccer 3 - bo poprzedniczki go nie posiadały.


Actua Soccer to jeden z tytułów serii Acuta Sports, której wydawanie Gremlin rozpoczął w połowie lat 90-tych, zdaje się, że na wzór EA Sports. Pierwsza gra nie była zła, ale też nie była rewelacyjna. W 1995 roku, trójwymiarowa i dość dynamiczna Actua Soccer śmiało mogła konkurować z Fifą, jednak gra dawało graczom zaledwie kilkanaście państw do wyboru. Z czasem ukazała się wersja "Club Edition", ale cóż z tego, skoro znajdowały się w niej jedynie drużyny z Premiership.


Na ówczesny okres datuje się liczne próby eksperymentów z ustawieniem kamery w grach sportowych. W przypadku kopanek programiści starali się za wszelką cenę odejść od klasycznego widoku "telewizyjnego". Kamera w Fife była izometryczna, pojawiały się też różne inne wariacje, na przykład próba sprowadzenia kamery do widoku TPP (gra Striker). W przypadku Actua Soccer kamera jest bardzo dynamiczna i jej położenie zmienia się wraz z tym co dzieje się na boisku. Początkowo wydaje się to dość ciekawe i stwarza iluzję większego dynamizmu rozgrywki, jednak z czasem robi się wkurzające bo często kamera nie nadąża, za tym co dzieje się na boisku.

Actua Soccer 2


Druga część serii ukazała się w 1997 roku i zdobyła spore uznanie na Playstation. Czołowy magazyn branżowy okrzyknął ją najlepszą grą piłkarską na PSX, chociaż prawdę mówiąc trzeba upaść z trzeciego piętra głową w dół, żeby stawiać Actua Soccer 2 ponad Fifa 98: RTWC albo ISS pro. Sequel oferował graczowi całkiem spory wybór drużyn narodowych, jednak wciąż brakowało klubów. Zmieniło się to dopiero w wydanej rok później trzeciej części. Wydawało się, że dziecko firmy Gremlin wreszcie może na serio zagrozić Fife i ISS, jednak rzeczywistość okazała się brutalna. W Acuta Soccer 3 było czym i w co pograć ale gameplay zatrzymał się w 1995 roku i okazało się, że termin jego przydatności do spożycia dawno już upłynął. Z okazji Mistrzostw Świata 1998 na rynku pojawiło się sporo gier i Acuta Soccer 3 zwyczajnie przeszła niezauważona. Tak oto skończyła się historia serii Acuta Soccer i nie zanosi się na to by powstały kolejne jej rozdziały.

... no i trójeczka, sam nie wiem czemu za każdym razem wpisuje mi się z rozpędu "acuta" :P


POBIERZ ACTUA SOCCER

POBIERZ ACTUA SOCCER 3 - obie gry mają obecnie status Freeware.

Zarówno w Actua Soccer 2 jak i Actua Soccer 3 można zagrać reprezentacją Polski. W drugiej części w składzie naszej kadry znalazły się takie tuzy jak Woźniak, Kowalczyk, Świerczewski, Juskowiak, Michalski itp.

krotkapila@gmail.com

Brak komentarzy: